Dlaczego witamina D jest taka ważna ?

Suplementy, leki, dieta, dietetyk, magdalena kopel dietetyk kliniczny

O co tyle zamieszania z witaminą D?

Dużo mówi się o witaminie D i o tym, że należy ją suplementować, ale mało mówi się o faktach, na której opiera się jej całą sławę. Chciałabym by moi klienci potrafili docenić rolę diety i suplementacji opartej  nie na reklamie, ale na faktach.

Obecnie podkreśla się plejotopowe (wielokierunkowe) działanie witaminy D poprzez wpływ na ekspresję od 2000 do nawet 3000 genów. Witamina D (D3) będąca jedną z czterech witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jest od dłuższego czasu przedmiotem wielokierunkowych badań w medycynie i jej naukach pokrewnych.

Badania ostatniego dziesięciolecia wykazały szczególny udział witaminy D nie tylko w procesach metabolicznych kości, bo o tym wie każdy z nas od podstawówki, ale również w procesach immunologicznych. 

Okazało się, że wpływ kalcytriolu na komórki docelowe odbywa się poprzez receptor VDR (vitamine D receptor) i to odkrycie tych właśnie receptorów dla tego hormonu poza klasycznymi komórkami docelowymi (nabłonkiem jelit, kanalikami nerkowymi oraz kośćmi) to jest w takich jak makrofagi, keratynocyty, łożysko, przytarczyce, mięśniówka gładka naczyń oraz komórkach nowotworowych zmieniło podejście do tej witaminy zarówno lekarzy jak i dietetyków.

Dlaczego warto zbadać i dbać o poziom witaminy D ?

Z dotychczas przeprowadzonych badań zarówno klinicznych jak i eksperymentalnych wynika, że stężenie witaminy D w surowicy krwi w dolnych granicach normy lub poniżej tej normy – powinno każdorazowo zostać rozważane jako dodatkowy czynnik ryzyka cukrzycy typu 2, stwardnienie rozsianego, depresji, twardziny układowej, choroby sercowo-naczyniowej, otyłości oraz raka jelita grubego, raka piersi i trzustki… mogę tak wimieniać….więc niedobór tej witaminy może być wielce problematyczny….

Pamiętajmy, że Witamina D jest oczywiście syntetyzowana w naszym organizmie pod wpływem działania na naszą skórę promieni ultrafioletowych. Więc ewentualną  suplementację i jej ilość w diecie nalezy dopasowac do trybu życia, jednak w naszej strefie klimatycznej zalecam suplementację conajmniej w okresie jesieni do wczesnej wiosny szczególnie u osób:

  • zestresowanych
  • sportowców
  • z obniżoną odpornością, alergiami, mających problemy z jelitami
  • z cukrzycą, otyłością czy niedoczynnością tarczycy i innymi chorobami cywilizacyjnymi

Jeśli masz wątpliwości ile i jaką witamine powinienś suplementować warto skorzytsać z pomocy specjalisty lub  przy kupnie i wyborze możesz poradzić sie farmaceuty.

Śledź nas: