Nazwa probiotyków pochodzi od greckiego „pro bios” – „dla życia”. Są one niezbędne dla naszego życia i zdrowia, a zdrowie – jak się okazuje – zaczyna się w jelitach.
Podstawową rolą probiotyków jest ich pozytywny wpływ na pracę jelit, głównie w zakresie przywracania równowagi mikrobiologicznej. Bezpośrednio wspomagają funkcje układu trawiennego i zapobiegają powstawaniu zaburzeń jelitowych. Dodatkowo stanowią skuteczną ochronę przed zakażeniami przewodu pokarmowego. Hamują też przed toksynami przenikającymi do krwiobiegu. Mają też bezpośredni wpływ na nasz nastrój i tendencje do stanów depresyjnych.
Z pomocą tych wszystkich funkcji probiotyki wzmacniają odporność i wspierają pracę systemu immunologicznego.
Co szkodzi jelitom?
Częste kuracje antybiotykowe, śmieciowe i przetworzone jedzenie, konserwanty, stres i niektóre leki przetrzebiają pożyteczną mikroflorę.
Osłabiona flora jelitowa?
Bóle brzucha, zmiany masy ciała, biegunki na przemian z zaparciami, przemęczenie w tym syndrom przewlekłego zmęczenia, senność, ciężkość poposiłkowa, wysypki skórne, wypryski, swędząca skóra mogą sygnalizować poważne problemy z jelitami, takie jak zespół jelita drażliwego, a nawet przewlekły stan zapalny organizmu. Przyczyną takiego stanu rzeczy często bywa właśnie zaniedbana flora bakteryjna jelit.
Jakie probiotyki są najlepsze na jelit?
Probiotyki pomagają odbudować florę jelitową i przywrócić jej fizjologiczną równowagę. Ich zakres działania jest szeroki, ale do szczepów bakterii probiotycznych, które mają najkorzystniejszy wpływ na jelita należą:
- Lactobacillus: L. rhamnosus GG, L. acidophilus La-5
- Bifidobacterium: B. bifidum W23, B. lactis W51
- a także drożdże Saccharomyces boulardii CNCM I-745.
Szczepy te znajdziemy w preparatach dla dzieci i dorosłych. Niestety nie każdy produkt zawiera ilość i jakość probiotyków o znaczeniu leczniczym.
Najważniejsze kryteria wyboru probiotyku?
- probiotyki są to żywe szczepy bakterii, które podawane w określonych ilościach wywierają korzystny wpływ na ludzkie zdrowie – jedną z kluczowych kwestii jest więc zapewnienie odpowiedniej żywotności bakterii probiotycznych przez producentów;
- badania naukowe wykazują, iż minimalna liczba bakterii w wysokiej jakości produkcie probiotycznych wynosić musi 10(9) jtk (jednostek tworzących kolonię)/g preparatu. Taka liczebność umożliwia dobroczynnym mikrobom pasaż w wystarczającej ilości do jelita grubego, gdzie będą przejściowo kolonizować nabłonek i wspomagać odtwarzanie mikroflory jelitowej. Należy bowiem zaznaczyć, iż znaczna część bakterii w wyjściowej dawce probiotyku uleganie strawieniu w górnych odcinkach przewodu pokarmowego. Wysoka liczebność „na starcie” jest więc bardzo istotnym kryterium skuteczności danego preparatu probiotycznego;
- dobry preparat probiotyczny musi ponadto cechować się odpowiednią liczebnością bakterii przez cały okres przydatności preparatu do spożycia – ważna jest wiec odpowiednia stabilizację produktu, aby nie okazało się, iż w trakcie przechowywania liczebność bakterii spada – a wraz z nią skuteczność probiotyku.
Nim sięgniemy po kapsułki, pamiętajmy, że mamy naturalne produkty z probiotykami, które kiedyś często gościły w diecie naszych dziadków:
- kapusta kiszona
- ogórki kiszony
- kefir, jogurt naturalny, kwaśne mleko
- zakwas buraczana
- zakwas chlebowy.
Uwaga, każdy probiotyk wymaga prebiotyku, o czym napiszę kolejnym wpisie.